W przeszłości najpopularniejszym domowym przyrządem do treningu cardio był rower treningowy czy orbitrek. Dzięki popularności cenionego serialu „House of Cards” coraz częściej decydujemy się na ergometr wioślarski. Jak ćwiczyć na nim w zdrowy i bezpieczny możliwy sposób?

Możliwości ćwiczenia wioślarskiego

Trening na wioślarzu posiada niezaprzeczalną przewagę nad innymi rodzajami treningu. Ponieważ ćwiczymy na siedząco ergometr będzie dobrą opcją dla osób z dużą nadwagą lub problemami stawowymi. Bardzo ważny jest sposób wykonywania ćwiczenia wymusza zaangażowanie zarówno nóg, jak i górnej części ciała, dzięki temu spalamy więcej kalorii i rozwijamy więcej grup mięśniowych.

Najlepsza technika treningu na ergometrze

Na samym początku z wiosłowaniem może być bardziej skomplikowana niż w przypadku rowerka, orbitreka czy nawet biegania technika. Ale wystarczy kilka podpowiedzi i będziesz miał możliwość bezpiecznie trenować na wioślarzu.

Podstawą w ćwiczeniu na ergometrze wioślarskim jest przybranie poprawnej sylwetki w trakcie ćwiczenia. Utrzymaj proste plecy i spięte łopatki. W połączeniu z lekko napiętym brzuchem dasz kręgosłupowi bezpieczeństwo. Nie odrywaj pięt od podnóżka oraz nie zaciskaj zbyt mocno dłoni. Najważniejsza jest dobra sekwencja ruchu: wpierw odepchnij się mocno nogami, by wykończyć pociągnięcie, sięgając rączką do mostka. Wyprostuj ręce, po czym spokojnie wróć do pozycji początkowej.

Mądrze planuj ćwiczenia

Trenując na wioślarzu, jak w przypadku każdego treningu, ważnym aspektem będzie prawidłowa dla Twojego poziomu zaawansowania i celów intensywność. Jeżeli będziesz codziennie zaliczał kilka do kilkunastu kilometrów, ekspresowo możesz doprowadzić do przetrenowania. Najlepiej zacząć od jednego dnia ćwiczenia przeplatanego jednym lub nawet dwoma dniami odpoczynku.

Jaki ergometr wioślarski kupić?

Dowiedziałeś się już jak zacząć trening na ergometrze, więc jeżeli masz dostęp do sprzętu do dzieła. Jeżeli jedynie zastanawiasz się nad zakupem wioślarz, musisz wiedzieć, że nie jest to tani sprzęt fitness. Wybitnie wytworzone ergometry to koszt rzędu od 3 000 do nawet do 6 000 zł. Nie ma co jednak oszczędzać, ponieważ ergometry takich firm jak Concept2 lub WaterRower to inwestycja na długi czas. Ergometr wioślarski przy bardzo dobrej konserwacji wytrzyma kilkanaście lat lub dłużej.

Author

Write A Comment